Eğitim teknolojileri her yıl gelişen teknoloji ve araç gereçleri ile … cümleye böyle başlamak istemediğimi fark ettim çok sıkıcı değil mi ? Bizlerde eğitim teknolojilerini böyle anlatırsak, çok sık kullandığımız “gereken önem verilmiyor” şeklinde cümleler kurmamız kaçınılmaz olacaktır.

Benimde çalışmalarımda kullandığım gelişi güzel cümleler kurmadan önce şöyle bir yöntem uygulayalım , bir anahtar kelime havuzumuz olsun en başta bulunsun. Yazmaya başlamadan önce ya da cümlelerimizi kurarken Eğitim Teknolojileri ile ilgili aklımıza gelen tüm kelimeleri yazalım ve kesinlikle bir silme ya filtreleme işlemi uygulamayalım . Yazımızda kullanıp kullanmamamız aslında çokta önemli değil. Bunları yazarken bile aşağıdaki havuza kelimeler eklemeye başladım.

Neden böyle bir yöntem kullandığımı da kısacası şöyle açıklamak isterim. Eğitim Teknolojileri ile ilgili bir makale, bilimsel bir araştırma ya da tez yazıyorum diyelim. Aklımdaki bazı kalıp cümleleri eklemek zorunda kalıyorum çünkü benden beklenen bu ! Fakat tam da o sırada eklemek istediğim, beklide sayfalarca yazacağım yazıdan çok daha değerli bir cümle aklıma geliyor ve birçok sebepten dolayı bunu yazıma ekleyemiyorum. Çok yazık değil mi ? Ben daima fikirlerin kalıcılığına inanmışımdır (edebiyatımın çok iyi olduğu söylenemez) bu sebepten başka bir pencerede açık olan farklı bir sayfaya ya da kağıt kalem kullanıyorsam farklı bir sayfaya mutlaka bunu not ederim. En kısa zamanda bunu mutlaka kullanırım. Bence sizde bir çalışmanızda bunu kullanmalısınız.

Evet ben bunu yaparım diye düşündüyseniz ve bu fikir aklınıza yattıysa yavaş yavaş eğitim teknolojilerinin içerisine sizi çekiyor gibiyim çünkü eğitim teknolojilerinin en sevdiğim yanı denemeye ve sürekli bir şeyler öğrenmeye sizi zorunlu bırakıyor, hatta zorunlu bırakmaktan ziyade ihtiyaç halini alıyor. Aklıma gelmişken şundan da bahsedip asıl konuya geçeyim, eğer bir blog tutuyorsanız yazdığınız yazıları son noktasına kadar bitirmek için kendinizi zorlamayın yeterli gördüğünüz yerde yazmayı kesin.

KELİME HAVUZU

Böte, olmazsa olmaz, Eğitim Fakültesi, jailbreak, apple, öğretim yöntem ve teknikleri, akıllı tahta, ilköğretim, lise, eğitim hayatı, hayat boyu öğrenme, yenilikler, pedagoji, altı şapka, renkler, second life, sanal gerçeklik(VR), pascal, programlama, kod, kodlama, kodlama ve programlama aynı mı , kod yazabilmek programlama !, pavlov, klasik koşullanma, if/else, binary, robotlar, eğlence, öğrenme, dil, İngilizce, özgüven, iş dünyası ve mütevazılık, karar verme, saygı duyma

SONUÇ

Yazıya başlarken Eğitim Teknolojilerinin ne olduğu ya da ne olmadığını yazmayı planlamıştım ama bu sonuç kısmında ele alacaklarım sanırım sonuçlar, başlangıçlar, gelişmeler hepsinin uzaktan yakından bir şekilde iletişimde olduğu başka bir konu Bilgisayar Öğretmenlerinin aşırı mütevazı olmaları. Şimdi mütevazı olmak kötümü diyeceksiniz rahatsız verecek düzeydi mütevazılıktan bahsediyorum. İstiyorum ki bunları yazayım belki dönüşler olursa değişik fikirler ortaya çıkar. Bu sebepten BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİ VE MÜTEVAZI OLMAK başlıklı yazıya geçiş yapalım elbet bu yazıyı bir gün bitiririz, yukarda bu konu ile ilgili söylediklerimi hatırlıyorsunuz değil mi ?

Kalın Sağlıcakla.