Herkese  Selam,

Sanıyorum ki akademik bir çalışma yaparken, literatür tararken yahut herhangi bir yazıyı dergi, gazete, makalede yayınlayacağımız zaman en büyük sıkıntılaradan birisi kaynaklar kısmını hazırlamaktır. İçeriği hazırlamaktan daha zor olduğu bile söylenebilir. Neden bu kadar önemli derseniz ? Size vereceğim tek cevap “yiğidin hakkı yiğide” olacaktır. Konuyla ilgi aşırmacılık, hırsızlık, kaynak göstermemek gibi başlıkları google’ a yazarsanız bunun önemini daha iyi anlayabilirsiniz.

Kaynakça hazırlarken farklı yöntemleri tercih ediyor olabilirsiniz. Alıntılama yaptığınız anda bunu çalışmanıza ekleyebilirsiniz ya da herşey bitti artık en sonda çalışmanıza ekleyebilirsiniz. Kitapları açıp, yazarı, tarihi, yayın evi derken yahut internet üzerinden araştırırken bir de bunu bir formata(apa, mla vb.) uygun yapamaya çalışırken gerçekten ömrümüzden ömür gider. Peki ya bunun daha kolay bir yolu varsa ve bizde biraz şanslıysak ?

Geldik işin en güzel kısmına 🙂 google’ı arama yapmak, imla kurallarını sormaktan (ben bunu genelde yaparım) daha işlevsel kullanabilsek
Birçoğunuzun zaten ben bunu biliyorum deyişini duyar gibiyim ama ben gene de söylemeden geçemicem.
scholar.google.com.tr ‘  a girerek araştırmanızı yapıp makalenize araştırmanıza ekledikten sonra sihirli buton alıntı yap ‘ a tıklamanız yeterli. İşte bu kadar 🙂 Gelelim şans kısmına gene bir kitaptan alıntı yaptınız ama kaynakça kısmı gene sorun oldu, alıntı yaptığınız kitaptan bir kısmı arama yerine yazın ve aratın. Dediğim gibi biraz şanslıysanız webte bulunan bu kaynak zaten alıntılanmış olabilir ve kolayca kendi çalışmanıza ekleyebilirsiniz.

Kalın Sağlıcakla.

 

Etiket : Alıntılama, kaynakça, kaynak göster, kaynak gösterme, scholar.google.com.tr