Basitçe Mac’lerinizde nasıl ekran görüntüsü alacağınızdan bahsettikten sonra uzun süredir aklımda olan ama bir türlü ilgilenemediğim ekran görüntüsü kaydetme yerini nasıl değiştireceğimizden ve ekran görüntüsünün uzantısını nasıl değiştireceğimizden bahsedeceğim. Açıklamam gerekirse ekran görüntüsünü masaüstüne kayıt etmesinden rahatsızlık duymakla birlikte araştırmak ve değiştirmek için vakit harcasamda bir türlü bulamadım ama durumun çözümü gene yabancı kaynaklardandı. Uzun lafın kısası çözüm:

Ekranın tamamı

Command-Shift-3

Kendi belirlediğimiz bir alanı

Command-Shift-4

Tek bir pencereyi:

Command-shift-4 kısayolunu kullandıktan sonra klavyemizden boşluk (space) tuşuna bastığımız anda küçük fotoğraf makinesi ile tıkladığımız pencereyi kayıt altına alıyoruz.

Görüntüsü panomuza (clipboard) alma:

Control tuşunu da bunlara eklersek resim olarak kaydetmiyor, istediğimiz yere anında yapıştırabiliyoruz. Gelelim kaydettiğimiz yeri nasıl değiştireceğimize. Launchpad >  Diğer > Terminal  seçeneklerini adım adım izledikteden sonra terminal ekranına aşağıda ki cümleyi kopyala-yapıştır yapıp sadece kayıt yerini değiştiriyoruz. Ben masaüstünde SecrenShoot diye bir klasör oluşturup burada ekran görüntülerimi kaydetmek istiyorum 

defaults write com.apple.screencapture location ~/desktop/SecrenShoot

Kayıt uzatısını değiştirmek istiyorsak eğer.

defaults write com.apple.screencapture type png

Standart hareketimizi de yapıp bu diyarı terk edebiliriz.

killall SystemUIServer

İyi Günler Kolaylıklar Kalın Sağlıcakla…