Merak Edenler için söyleyelim El Capitan , Yosemite Vadisinin Kuzey tarafından yer alan 900 metrelik Granitten oluşan bir yapıymış. El Capitan da adından anlaşılacağı gibi kaptan , lider anlamında.

Konumuza geri dönecek olursak lanse edilen bilgiler arasından işletim sisteminin performası Yosemite’den daha  iyi. Günlük uygulamalar daha hızlı çalışıyor.

Kurulum için 5.67 boş alana ihtiyaç duyan El Capitan, osX 10.11 ‘i temsil ediyor. Bilgisayarınız Yosemite güncellemesini aldıysa gönül rahatlığıyla kurabilirsiniz.

Benim normaldede çokça kullandığım iPhone 6s lerede gelen Split View özelliğini El Capitan’ da görmek mümkün.

http://www.apple.com/tr/osx/whats-new/
http://www.apple.com/tr/osx/whats-new/

iPhone’ da kullandığın mail özellikleri El Capitan’ a aktarılmış. Kaydırma ile mail silme, mailler arası geçiş vbz.

Safariye eklenen bir özellikle Chrome’dada yer alan sesin hangi pencereden geldiğini görmek ve bunu ayarlamak mümkün. Safariye eklenen diğer biz özellik sekme sabitleme.

Spotlight bizlere bu sürümde hareket ettirilebilir ve küçük matematiksel işlemler yapmamızı sağlayan bir yapı sunmuş ve tecrübe ederek anlayabileceğiniz akıllı bir yapı sunmuş.

“Metal” olarak isimlendirdiği yeni bir grafik teknolojisini de içersinde bulundursan El Capitan daha hızlı ve performanslı grafiksel işlemleri bizlere sunuyor gibi.(oyun vbz. mail ,pdf açılışları ve ekran geçişleri.)  10 kat daha hızlı çizim hiçte görmezden gelinecek bir özellik değil 😉

METAL

Yeni bir yazı “San Francisco” El Capitan’ da yer alıyor.

Pad hareket ettirilince büyüyen imlec sanırım “bu da olsun be” denilen bir yenilik 🙂

iOS 9 da da eklenilen Arkadaşımı Bul özelliği bilgisayarlarınızda da mevcut durumda. Akıllara hemen kıskanç sevgililerin birbirini ekleyip takip etmesi olarak görünsede  🙂 bence Aile’ler için güzel bir uygulama.

Tabi ki Yosemite ‘de gördüğümüz Iphone – Mac işbirliği unutulmamış ve haritada devam etme özelliği eklenmiş. Evden çıkmadan önce hazırladığınız güzergahı Iphone’unuzdan takip etmeniz ya da bir arkadaşınıza iletmeniz mümkün.

Ay başında  hazırladığınız takvim sizi zamanı geldiğinde uyarıyor ve ben gibi planlı ! çalışanların yüzünü güldürüyor.

Çok kısa da fotoğraflardan bahsedip yazıyı sonlandırlarım. Albümünüze eklediğiniz fotoğrafları indirdiğiniz eklentilerle hızlıca düzenleyip saklamanız mümkün. Yüz tanıma özelliği ile El Capitan toplu işlemler yapmanızı mümkün kılmış.

Sonuç :  Genel olarak Apple’ın güncellemelerini almanız(destekliyorsa) performanızı genel olarak olumlu etkiler. Metal özelliği bence bunlardan biri. Tek ekran  çalışınlar için Split View özelliğide bence sevimli yeniliklerden biri. Apple zaten işletim sistemini önce IPhone’lara getirip makul yenilikleri Mac’lere uygulayan bir politika sergiler. Bu yüzden beklentileri çok yüksekte tutmamak lazım. Beta sürümü ‘ne güncellemeler gelecektir. İsterseniz hemen isterseniz bir süre sonra MAC’inize kurabilirsiniz.

Kalın Sağlıcakla.

edit: kurulumdan sonra belirgin bir şekilde bilgisayarda hızlanma hissettiğim doğrudur; 
el Capitan

NOT: Yazım Hataları için şimdiden özür dilerim 🙂 S