Responsive Web Siteleri

Herkese Merhaba,

Google’ın sıralamarda öncelik tanıdığı responsive web yapıları yakın zamandan daha yükselişe geçebilir, çünkü google 1 sene içersinden mobil desteği olmayan web sayfalarını sıralamarında ilk sayfalarda çıkarmayacağını açıkladı ! yani bu demek oluyorki siteniz ne kadar organik hit alsada daha düşük hit alan responsive bir site sizden önce çıkacak ?

Bugün son 1-2 yıldır çok fazla kulağımıza gelen “responsive” web yapıları hakkında bir kaç birşeyden bahsetmek istiyorum.
Responsive Site Nedir? Neden İhtiyaç Duyarız? Responsive Siteninin faydaları nelerdir ? Neden Responsive Yapı Kullanmalıyız? Responsive Site Nedir, Neden İhtiyaç Duyarız, Responsive Siteninin faydaları nedir ?

Responsive site nedir öncelikle bu konuya değinelim;
Belkide bir çoğumuz zaten konu hakkında epey bilgi sahibiyiz ya konuya hakim olmayanlar ?
Web tasarımcısına gittiniz şirketinizin ya da kişisel web sayfasını yapacaksınız. Responsive tasarım istermisiniz diye sordular(şu sıralar zaten sorulmaması gereken bir soru) evet dediniz ve size extra bir maliyet çıkardı. Ne yapmalıyız ?  Tam da bu noktada Responsive yapıların ne olduğunu söyleyeyim; Responsive yapı için Duyarlı yapı diyenler var, esnek yapı diyenler var… Responsive yapı ,kullanılan cihazın ekran büyüklüğüne ve çözünürlüğüne göre bunu algılayan ve buna uygun şekilde tasarımını değiştiren yapılardır.
Bilgisayarınızdan girdiğiniz bir sitede bulunan bir fotoğrafın, aynı boyutta Cep Telefonundan çıkmasını istemek biraz saçma olacaktır.
Düşünsenizde Web Sayfanızın slider’ı içerisinde 1024*768(bu bile küçük) bir fotoğrafın direk telefonda öyle çıkmaya çalıştığını.
Şahsen ben böyle bir sitenin açılmasını beklemeden siteden kaçarım.
Ya da 5 Sutuna sığdırılan bir web sayfasının , telefondan girildiğinden tek sutunda çıkmasını beklemek kullanıcının en doğal hakkıdır.

Teknik bilgilere girmek istemiyorum ama bu yapıları web sayfanızda kullanabilmek  ya da optimize etmek istiyorsanız optimize etmeniz şart. CSS yapılarından biraz daha kolaya kaçarak yüzdelik dilimlerle çalışabilirsiniz ya da belirli kod yapılarını kullanarak girilen cihazın en*boy boyutlarını alabilirsiniz, belirli aralıklar vererek ilgili css kodunun çağrılmasını sağlayabilirsiniz. Bahsettiklerim bu yöntemlereden sadece bir kaçı tabi ki google web araçlarından daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Neden Responsive Yapı Kullanmalıyız?

  • Esnek ve kullanışlı yapı
  • Google arama motorlarından daha önce çıkmak. (google responsive sever.)
  • Sitede kullanıcı kalma süresini arttırmak
  • Daha okunaklı metinler
  • Hızlı web yapıları
  • Prestij
  • Marka Değeri
  • Hızlı Görseller

Yukarıda belirttiğim başlıklar responsive yapılara geçmek sadece bir kaç neden ?

Halen Responsive bir siteniz yoksa benimle iletişime geçebilirsiniz.  🙂