End Of The Road ( Stop Smoking Cigarettes )

Fatih Köroğlu
Fatih Köroğlu

Herkese Selam…
Başlık çok açıklayıcı olmayabilir ama işin özü sigarayı bırakmak. Kaç gün sürer bilmiyorum ama kararlı gibi hissediyorum kendimi 🙂
Bu amaçla yazmaya başladığım bu yerde her gün konu ile ilgili küçük birşeyler ekleyeceğim. (ve evet bu benim 12. Saatim)

Eeee tabi desteklerinizide esirgemeyin 😉

Bu fikri aslında zamanında çok sevdiğim  Hocam Rafet Orçun Madran vermişti 🙂 Fikir babası kendisidir. Çok baba adamdır kendisi. Burdan da selam edelim.

Nese Gelelim hikayemize;
28 Yaşındayım ve Üniversite 1. sınıftan beri her gün en az 1 paket sigara içiyordum ta ki dün iş dönüşü eve girene kadar.
Yanlış anlaşılması kimi zaman sıkıntıdan yaktığım zamanlarda olsa sigarayı seven biri olarak sonlandırmaya çalışmak daha zor.
Herhangi bir kronik hastalığınız ya da daha ileri bir seviye hastalığı olan insanların bu “zıkkımı” bırakma amacı daha farklı olsada en azından ben henüz o saffaya gelmediğimi düşünerek belki hikayemden birileri esinlenir bırakır, örnek olur diyerek bunları yazıyorum.
Hikayem biraz uzun ama şu satırları yazarken 12-13 saatin içersindeyim ve ciddi bir odaklanma problemi yaşadığımıda belirtiyorum.

Lise yıllarından tek-tükte olsa sigara içtiğim dönemler oldu ama bence insanın bağımlılığı tescilleyen şey sigara paketi almak.
Aslında bir kaç sağlık problemim vardı o yıllarda ve başlamamış olmamın en büyük nedeni bu gibiydi.
Buraları hızlı geçiyorum….. (Geçtim)
Haydar Akın Anadolu Meslek Lisesi Mezunuyum , işte üniviersite sınavına girdik birinci denemede istediğim yeri kazanamadım ikinci denemede olmadı bende yüksek bir puanla Başkent Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği ‘ne Ankara’ya göç yaptım 🙂

Bunları neden anlatıyorum hadi kahvaltı sonrası , hadi şununla  bununla bir tane derken paket alır olduk.

Bugüne kadar günde yaklaşık 30-35 dal sigara içen biriydim.

1. Gün

Aldığım kararla birlikte 20-30 paket eti form, kahve, sakız alarak iş yerine getirdim. Belki yardımcı olurlar.

Akşam yatmadan , Sabah Uyandığımda Sigara içmezsem yapamazsım.
Dün (07.07.2014) 23:00 Civarı yatağa girdim uyurken zorluk çekmedim desem yalan olur ama evde kullandığım tesbihim elimde uyuyakalmışım.
Bu sabah (08.07.2014) 5 sularından bir uyandım sonra tekrar uyudum neyse alarmın sesini duydum uyandım, yüzümü yıkadım, hazırlandım, derken servisi kaçırmamak için erkenden çıktım… Terslik olacak ya sürekli erken gelen servisin geç kalacağı tuttu.  Servisin geç geleceğini duyan iş arkadaşlarımdan bir kaçı bir sigara içeriz demezmi 🙂 Onlar sigarayı yaktı bende sakızı çıkarıp attım bir tane ağzıma 🙂

Nese şuan işyerindeyim… Bu arada Atılım Üniversitesi Uzaktan Eğitim Biriminde – Eğitim Teknolojileri Uzmanı olarak  görev yapmaktayım.

Kafam sanki vucüduma bir ağır geliyor gibi hissediyorum. Bunları yazarken 🙂

8 Temmuz 2014 tarihinde saat 10:56

Günün geneli çok ta sıkıntılı geçmedi diyebilirim. İtiraf etmeliyim ki sigara içmek istiyorum. 2 dal ‘da içtim yalan da söylemicem. İstekli bıraktığımı düşünerek vucüdumuda çok zorlamanın bir amacı yok :))

8 Temmuz 2014 tarihinde saat 21:56

2. Gün

Fatih Köroğlu
Fatih Köroğlu

Herkese selam,
Dün öyle lay lay lom, çok ta kolay geçti diyemem ama sonuç olarak hesap yapıldığından 40-2 = 38 sigara az içmişim gibi bir hesap ortaya çıkıyor. Bu içtiğim 2 sigaranında  %80 inin içtiğimi düşünürsek , bugün böyle bir durum oluşması aşamasından tam sigaranın %50 sini içmeyi hedefliyorum.Bence Senelerdir bedene giren nikotini de hesaba katarsak vücudu çılgınca zorlamanın hiç bir anlamı yok 🙂
Bu arada dün eve giderken taze nane aldım ne zaman canım çekse gidip bir yaprak kopartıp ağzıma atıyorum.

Sigarayı bırakma evresinde bence olabildiğince az sigara içilen bir ortamda  bulunmakta fayda var.

Şuan ofiste bunları yazarken çay ve etiform 🙂 ikilisi ile başbaşayım… Şimdi çalışma zamanı.

Sigarasız Günler…

9 Temmuz 2014 tarihinde saat 09:28

 

3. Gün 

Fatih Köroğlu
Fatih Köroğlu

Bugün  yoğunluğum olduğundan erken saatlerde yazamadım fakat bir kaç satır birşeyler yazacağım. Dün biraz zor geçti diyebilirim. Ara ara odaklanma problemi yaşıyor ve sinirlerim bir kat daha artıyor ama genel olarak en fazla sigara içme istediği duyduğum zaman da sinirlendiğim anlar.
Bu gün kısmen biraz daha az istekliyim ama benim önerim en azından ilk günlerde sigara içilen ortamlardan olabildiğince uzak durulması .
Malesef ev arkadaşım ve diğer ekip elemanları bu konuda bana çokta yardımcı oldukları söylenemez. Rahatsız olmaktan ziyade iç güdüsel olarak sigara içen birini görünce , sigara eğilimi artıyor. (bu sabah  Gülseli Hocanın Kötü, rutubetli, iğrenç sigarasının tadına baktım.)

Emektar Bisan Art 900
Emektar Bisan Art 900

Sigara içilen ortamlardan Olabildiğince uzaklaşım imkanları kendi dahiline çevirip , insanın kendi üzerinde ki piskolojik üstünlüğünü arttırmaya ihtiyacı var.  Tabi ki de çevre de önemli. Bu bağlamdan en büyük destek tabi ki büyük üstat tabiri caizse King : Rafet Orçun Madran tarafından geldi . Sigarayı bırakmaya çalıştığımı duyunca aylardır vermediği , emektar bisikletini bir süreliğine bana vermeye karar verdi. Eeee bisikleti almışken tur atmadan olmaz Ankara-Çankaya mevkiinde dün kendisiyle yaklaşım bir buçuk saat turladık.
Kendisinin kondisyonunu görünce şaşırmadım değil. Turun sonunda evin önüne geldiğimde gerçekten benim haşatım çıkmışken kendisi bir o kadar daha yol yapıp Tuna’lı mevkiini ziyaret etmiş. (Kendisine teşekkürü bir borç bilirim)
Yeri gelmişken beritmek isterim sigarayı bırakmak istememdeki en büyük neden Spor faliyetlerinde  istediğim performansı gösterememem. 15 gün sonra yazlığa(yaklaşık 10 yaşından beri amatör olarak başladığım ve halen devam ettirmeye çalıştığım Serbest Dalış sporuyla İlgileniyorum!!!) gideceğimide hesaba katarsak umarım gidene kadar bırakmış ve apnea(nefes tutma) süremi yukarlara taşımış ve burdan sizlerle avladığım güzel balıkları paylaşmış olurum.

Kalın Sağlıcakla.

10 Temmuz 2014 tarihinde saat 11:20

4. Gün 

Eti Form - Falım
Eti Form – Falım

Eti Form – Falım

Güzel bir hafta sonunun gelişi inşallah sizler için de cuma gününden belli olur . Benim için bu çok geçerli değil çünkü bugün çok yoğunum ve yarın da çalışmak durumundayım.
İlerleyen saatlerde foruma gene yazı yazıcam ama şimdilik liseden sevdiğim arkadaşlarımdan İlkan İpek arkadaşımın yazısını buraya hiç yorum yapmadan not düşeceğim. İlerleyen saatlerde buna da yorum yapacağım.
Desteği içinde kendisine teşekkür ederim.

Selam Fatih;
Görüşmeyeli epey bir zaman oldu. Yazdıkların çok ilgimi çekti.
2 yıldır Medikal sektörde çalışıyorum. Akciğer kanseri başta olmak üzere Koah , Amfizem gibi hastalıklara yakalanan (%90 sigara ile alakalı) hastalara oksijen cihazları ve solunum destek üniteleri bağlıyor ve satıyorum. Bu tip hastalara bu cihazlar genelde yoğun bakımlarda bağlanıyor. Bu durumları görmeme rağmen hala 1 paket sigara içiyorum.
İnşallah bu savaştan galip çıkarsın. Bizlere örnek olursun. Hikayenin sonunu merak ile bekliyorum :) Hayatta başarılar….

İlkan İpek

Bu arada dün epey zorlandığım zamanlar oldu. Firede verdim . Dedim ya içilen ortamlardan olabildiğince uzak durmakta fayda var. Kilo problemi yaşamamak için, spor ve sağlıklı aparatifler şart. Bir yerden kazanıyorken , başka bir yerden kaybetmeyelim. (yazıyı okuyan arkadaşlarım, dostlarım, abilerim, ablalarım 🙂 deneyim , sıkıntı, sağlık problemlerini yazarsa kaleme alabilirim)

5. – 6. – 7. Gün 

Cumartesi Sınavı
Cumartesi Sınavı

Tabi ki vazgeçmedim. Sadece hafta sonu çok yoğun olduğum için yazamıyorum. Gün içinde güncelleme yapacağım 🙂

Cumartesi günü Uzaktan Eğitim Öğrencilerinin sınavı vardı o yüzden yoğunluğu pek atlatamadım.
Pazar günü bir arkadaşımda kaldım ve yazıyı yazamadım…
Eeee bize ne bunlardan dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki de sigara ile mücadeleme devam ediyorum ilk hafta günde içtiğim 2-3 dal sigarayı bu hafta başlangıcı ile tamamen bırakmayı hedefliyorum. Hergün belirlediğim rota dahilinden yaklaşık 10 km bisiklet sürüyorum.
İlk günlerde belirttiğim gibi, spor yaptığım ve işle meşgul olduğum zamanlarda çok canım çekmiyor ama diğer zamanlar bir istek var gibi ;(

10 Temmuz 2014 tarihinde saat 11:20

Akılma gelmişken söylemeden geçemicem ama sigayrayı bırakmak(bırakmaya çalışmak bile) ilk haftadan etkilerini gösterdi. Yaptığım spor sırasında ve sonrasında normal nefes alırken bile oluşan hırıltılarım azaldı . Bırakmaya çalışanlara ve bırakanlara en büyük tavsiyem spor yapmaları olacaktır.

Bugün rotamı değiştirdim ve Oğulcan arkadaşımla güzel bir rota cizip 12km pedalladık.

Bisiklet Rotamız
Bisiklet Rotamız

 

Sonuç olarak sigaraya tekrar başladım ama 18 Ağustos itibari ile tekrardan deneyeceğim. Sonuç olarak başlamak bitirmenin yarısı…

 

edit : 20 Mart 2017

Günler Günleri kovaladı ama o 18 Ağustos bir türlü gelmedi, taki tarih 13 Mart 2017 yani doğum günümden 3 sonrayı gösterene kadar. Erteledim, erteledim, erteledim… Detaylı bir yazı tabi ki yazacağım arkadaşlar ama sonuda kurtuldum. eee şimdi soruyorlar hiç mi aklına gelmiyor, canın istemiyor. Sigara kullanıyorken ne kadar bırakmayı düşünüyorsam emin olun daha az sigara içme isteği geliyor. Zamanla azalıyor haliyle. Tamamen isteyerek kafada bitirdiğiniz zaman sakızlara, eti formlarada ihtiyaç duymuyorsunuz. En büyük desteği gördüğüm ve beni yönlendiren şey ise “Allen Carr Türkiye | Sigarayı bırakmanın kolay yolu” isimli kitabı oldu. 

Ben bu tarz kitapları insanları olumsuz yönde etki ettiğini düşünürdüm. Deneyerek ne kaybederiz ! ! !  Deneyimlerimi not ediyorum tam olarak 1 ayı doldurunca yazımı da yayınlayacağım.

KALIN SAĞLICAKLA…