Web Sayfası Hızı (Page Speed)

Herkese Merhaba,

Bir çok yazım gibi bu yazıya da aklıma gelmişken kısa ama hızlıcana yazayım dedim.
Web sayfasınızın açılış hızı sizce o kadar önemli mi ? Google aramaların da üst sıralar da çıkmamızı etkiler mi ?
İki web sayfası düşünelim(ki günümüzde aynı içerik ve anahtar kelimede olan çokça siteye rastlayabiliriz) içerikler , anahtar kelimeler aynı ya da benzer fakat google sırlamasına baktığınızda biri 4. sayfada biri 1. sayfa da çıkıyor. O kadar da abartmayalım, aralarında 2-3 sayfa sıra farkı var, aman çok ta önemli dediğinizi duyar gibiyim. Hemen kısa bir ara verip örnek vereyim: kendime  gözlük alacağım ve çok istediğim gözlüğün ortalama fiyatını biliyorum, hemen google’a girip modelini yazıyorum. Karşıma çıkan listede üst sıralardan aramaya başlıyorum ve daha yukarda ki ni girip alıyorum. Eğer web üzerinden ürünlerinizi sergiliyorsanız 1 kişilik sıra bile çok önemlidir. 
Google’ın arama stratejisi içierik ve anahtar kelimeleri aynı olan , tıklama oranları da birbirine yakın olan siteleri sayfa açılış hızına göre değerlendiri ve puanlamasını öyle yapar.
Çözüm :
https://developers.google.com/speed/pagespeed/ sitesini giriyor, web sayfanızın hızını test ediyorsunuz. Bu konuda çok detay vermeyeceğim küçük araştırmalarla bulabilirsiniz.
size yaptığı yönlendirmeler ile küçük değişiklikler yapıp sayfanızı üst sıralara taşıyabilirsiniz(örnek: bir resmin boyutlarını önemsemeyip yüksek çözünürlükte yüklemişsinizdir ama sitenizde 400*300 px ile kullanıyorsunuzdur) . Mesela kendi sitemin hız testi akabinde beni yönlendirmeleri.

Ekran Resmi 2014-09-10 14.37.44

Daha detaylı bilgi için ya bana ulaşırsınız ya da kendiniz araştırıp bulursunuz 🙂

Kalın Sağlıcakla…